Bieg pościgowy kobiet podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006''' odbył się 18 lutego w Cesana San Sicario. Była to przedostatnia konkurencja kobiet podczas igrzysk. Do biegu zgłoszonych zostało sześćdziesiąt najlepszych zawodniczek biegu sprinterskiego. Złoty medal zdobyła reprezentantka Niemiec, Kati Wilhelm, która spudłowała tylko raz – podczas trzeciego pobytu na strzelnicy. Srebrny medal wywalczyła inna Niemka – Martina Glagow, która musiała przebiec dwie karne rundy czyli dodatkowe 300 metrów. Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentantka Rosji, Albina Achatowa. Tło Bieg pościgowy kobiet na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006 w Turynie był piątą tego rodzaju konkurencją w sezonie 2005/2006. W tej konkurencji zawodniczki wcześniej rywalizowały podczas zawodów w szwedzkim Östersund, słowackim Breznie, niemieckim Ruhpolding oraz we włoskiej Anterselvie. W pierwszym biegu zwyciężyła reprezentantka Rosji Olga Zajcewa, która wyprzedziła Niemki Kati Wilhelm i Andre Henkel. W kolejnych zawodach w Brezno-Osrblie triumfowała Szwedka Anna Carin Olofsson. Dwa kolejne miejsca zajęły, podobnie jak w poprzednich zawodach, Niemki – tym razem były to Kati Wilhelm oraz Uschi Disl. Niecały miesiąc później odbyły się zawody w Ruhpolding, podczas których triumfowała Norweżka Liv Grete Poirée. Drugie miejsce ponownie wywalczyła Kati Wilhelm, a trzecie – Rosjanka Albina Achatowa. Ostatnie zawody w tej konkurencji w Pucharze Świata miały miejsce w Anthozl-Anterselvie. Wtedy wygrała Kati Wilhelm przed Francuzką Sandrin Bailly i Albiną Achatową. Tytuł podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2002 wywalczyła Rosjanka Olga Miedwiedcewa, która na igrzyskach w Turynie wystartowała jedynie w biegu indywidualnym, po którym została zdyskwalifikowana. Srebrny medal w Salt Lake City zdobyła Kati Wilhelm, zaś brązowy – Bułgarka Irina Nikułczina. Mistrzostwo świata w tej konkurencji w 2005 roku wywalczyła Niemka Uschi Disl. Drugie miejsce podczas mistrzostw w Hochfilzen zajęła Chinka Liu Xianying a trzecie – Rosjanka Olga Zajcewa. Lista startowa Opracowano na podstawie materiału źródłowego:'' Do biegu zakwalifikowane zostały najlepsze zawodniczki z biegu sprinterskiego. Sześćdziesiąt zawodniczek startowało zgodnie z różnicami czasowymi uzyskanymi w poprzedniej konkurencji. Zawodniczki wyruszały na trasę z trzech "linii", określanych blokami startowymi. Lista startowa biegu pościgowego:''' Przebieg rywalizacji Opracowano na podstawie materiału źródłowego: Bieg pościgowy kobiet na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006 rozpoczął się 18 lutego o godzinie 12:30 czasu środkowoeuropejskiego, a zakończył o godzinie 13:17. Do zawodów przystąpiło 58 z 60 zakwalifikowanych zawodniczek. Każda z nich miała za zadanie przebiec 10 km, na które składało się pięć dwukilometrowych okrążeń. Po pierwszej i drugiej rundzie biegowej odbywało się strzelanie w pozycji leżącej, zaś po trzecim i czwartym okrążeniu – strzelanie w pozycji stojącej. Po każdym nietrafionym strzale zawodniczka musiała pokonać dodatkowe 150 metrów. Pierwsze okrążenie Liderką po pierwszym strzelaniu była Kati Wilhelm. Reprezentantka Niemiec oddała pięć celnych strzałów i z czasem 7 minut i 48,7 sekundy wyprzedzała o 12,3 sekundy Ukrainkę Liliję Jefremową. Za Ukrainką o 0,5 sekundy znajdowała się Francuzka Sandrine Bailly. Łącznie 26 zawodniczek strzelało bezbłędnie. Najgorzej na strzelnicy wypadły Włoszki i Słowaczka. Nathalie Santer, Katja Haller oraz Soňa Mihoková pudłowały trzy razy. Pierwsze dziesięć zawodniczek po pierwszym strzelaniu:''' Drugie okrążenie Po drugim strzelaniu nadal prowadziła Kati Wilhelm. Niemka znowu nie popełniła błędu i wyprzedzała już o 33,8 sekundy znajdującą się na drugim miejscu Białorusinkę Olgę Nazarową, która także strzelała jak do tej pory bezbłędnie. Na trzecim miejscu plasowała się Rosjanka Albina Achatowa, która popełniła pierwszy błąd na strzelnicy i w wyniku tego traciła do Wilhelm już 1 minutę i 5,4 sekundy. Pierwsze dziesięć zawodniczek po drugim strzelaniu:''' Trzecie okrążenie Pierwsze strzelanie w pozycji stojącej przyniosło także pierwszy błąd prowadzącej dotychczas Niemki Kati Wilhelm. Mimo to jej przewaga nad kolejnymi zawodniczkami wzrosła i wynosiła już 1 minutę i 8 sekund nad Francuzką Sandrine Bailly, która zajmowała drugą pozycję. Francuzka strzelała bezbłędnie, podobnie jak biegnąca tuż za nią Rosjanka Albina Achatowa. Pozycję medalową utraciła Olga Nazarowa, która oddała dwa niecelne strzały i zajmowała piątą pozycję. Po trzecim strzelaniu tylko Włoszka Michela Ponza i Mołdawianka Natalia Lewczenkowa nie popełniły żadnego błędu na strzelnicy. Dzięki temu zawodniczka z Mołdawii awansowała o osiemnaście pozycji. Pierwsze dziesięć zawodniczek po trzecim strzelaniu:''' Czwarte okrążenie Podczas ostatniego strzelania prowadząca Niemka strzelała bezbłędnie i pewnie prowadziła. Drugie miejsce zajmowała Albina Achatowa, a trzecie Niemka Martina Glagow. Obydwie strzelały bezbłędnie. Swoje szanse na medal straciła Francuzka Sandrine Bailly (2 pudła) oraz Norweżka Liv Grete Poirée (1 pudło), która po poprzednim strzelaniu zajmowała czwartą pozycję. Pierwsze dziesięć zawodniczek po czwartym strzelaniu:''' Piąte okrążenie Po ostatnim strzelaniu większość miejsc była już ustalona ze względu na dzielące kolejne zawodniczki różnice czasowe. Od pierwszego strzelania do mety prowadziła Niemka Kati Wilhelm i to ona zdobyła mistrzostwo olimpijskie. Po wybiegnięciu ze strzelnicy drugą pozycję zajmowała Albina Achatowa, ale kolejna z zawodniczek – Martina Glagow traciła do niej niecałe osiem sekund. Niemka zdołała odrobić straty i to ona przybiegła do mety jako druga, a Rosjanka straciła do niej 7,8 sekundy. Kolejne lokaty zajęły Swietłana Iszmuratowa, Michela Ponza i Liv Grete Poirée. Na dziesiątym miejscu zawody ukończyła mistrzyni świata, Uschi Disl. Najlepszy czas biegu, po odjęciu czasu na strzelnicy oraz sekund potrzebnych do przebiegnięcia karnych rund, miała zwyciężczyni biegu – Kati Wilhelm. Wyniki końcowe Legenda: DNS – Zawodniczka na stawiła się na starcie. DNF – Zawodniczka nie ukończyła biegu. LAP – Zawodniczka została zdublowana. Uwagi Bibliografia Linki zewnętrzne